İşlem Sürüyor...

Spivakov

''Türk Rus Klasik Müzik Festivali Kültürleri ve İnsanları Birleştiren Mükemmel Bir Proje''

Sanat yönetmeni olduğunuz Türk Rus Klasik Müzik Festivali hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tür bir festivali organize etme fikri nasıl oluştu? Festival Side Antik Tiyatrosu’nda yapılacağı için, festival ortamı aklınıza geldiğinde ne hissediyorsunuz?

Türk Rus Klasik Müzik Festivali, değişik kültürlerden insanları birleştiren mükemmel bir projedir. Festivali düzenleme fikri, “Moskova Virtüözleri”ni Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde sahne almak için birçok kez davet eden Türk ortaklarımızdan geldi. Türk-Rus Klasik Müzik Festivali ilk defa düzenlendi ve bunun sanatsal kısmından sorumlu olmamız bizi çok mutlu etti. Özellikle de bu yıl 40. yaşını kutlayan grubumuz, modern çağın en iyi solistleri ile işbirliği yapma konusunda yılların tecrübesine sahip. Bu festival, sadece seçilen programın güzelliği ile kalmayan, düzenlendiği yer bakımından da çok özel ve unutulmaz bir etkinlik oldu.

Bu yıl, her iki ülkede de Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı olarak ilan edildi. Sizce bu festival Türkiye ile Rusya arasındaki kültür bağlarının gelişmesine katkıda bulunur mu?

Şüphesiz ki festival buna yardımcı olacaktır.
 

Festival programından bahseder misiniz?

Üç günlük süre zarfında (7, 9 ve 11 Mayıs) bizimle birlikte Bolşoy Tiyatrosu solisti Anna Aglatova (soprano), bizim eski ve saygıdeğer dostumuz ve dünyaca ünlü müzisyen Fazıl Say (piyano), Rusya Milli Filarmoni Orkestrası solisti Sergey Zhuravel (flüt), Rusya’nın en iyi akordeon sanatçılarından biri olan Nikita Vlasov (akordeon) sahneye çıkacak. Ayrıca Moskova Virtüözleri’nin müzisyenleri Denis Shulgin, Georgiy Tsay, Lev Iomdin, Evgeniy Stembolskiy, Vitaliy Khandras, Aleksey Lundin, Evgeniy Shulkov ve Aleksey Strelnikov de sahne alacak. Bir akşam da ben sadece şef olarak değil solist olarak da sahneye çıkacağım.

Vladimir Spivakov Uluslararası Yardım Fonu nasıl gelişiyor?

Adımı taşıyan yardım fonu, 25. yılını kutluyor. Master-class, konser, tur ve sergiler düzenleyerek müzikte ve görsel sanatlarda yetenekli olan çocukların kabiliyetlerini geliştirmelerine yardım ediyoruz. Fondan burs alan çocuklar, uluslararası ve Rusya içerisindeki yarışma ve festivallere katılıyorlar. Fon, Moskova, St-Petersburg, Rusya’nın farklı bölgelerinde, BDT ve Baltık ülkelerinde bulunan müzik okullarına, sanat ve resim okullarına düzenli olarak destek veriyor. Yanı sıra fon; eğitim, bilim, sanat ve kültür ile ilgili birçok sosyal programları da destekliyor. Biz, çok yönlü olarak gelişmeye devam ediyoruz ve yetenekli olan çocuklarımızın başarıları bizi çok mutlu ediyor. Belirtmek isterim ki çocuk sağlığı alanında da destek veriyoruz. Yetimlere, engelli çocuklara, yetiştirme yurtlarına ve hastanelere yardım ediyoruz.

 

''Büyük Bir Geleneği Devam Ettiriyoruz. Bu Geleneği, Bütün Rus Halkının Hayranlıkla Andığı Büyük Bir İnsan Başlattı. Üstelik Bunu Neredeyse Bir Asır Önce Büyük Bir Vizyonla Yaptı. O Büyük İnsan Atatürk'tür.''

0 Yorum

Yorum Yap

4034 kez görüntülendi
  • Uğur Kocakale
  • 24-12-2019
  • YAŞAM

Sizin İçin Önerilenler


BARUT HOTELS
İLETİŞİM